Kuruluş Hikayesi

Bazen ilk adımdan belli olur yolculuğun güzel geçeceği. MESA’nın fark yaratma ideali ile başlayan yolculuğu da, daha en başından çizilecek yeni yolların ve yaşama değer katacak yeniliklerin müjdesini verdi.

MESA; mimar bir babanın, Viyana’da mimarlık okuyan oğlu Aykut Mutlu tarafından 1969 yılında kuruldu. Kuruluş aşamasında 9 ortakla başlayan yolculuk, kısa süre içinde MESA ilkeleri ve kültürünün belirginleşmesiyle çekirdek kadrosuna ulaştı. 70’li yılların artan nüfusu ve kentleşme grafiği, Türkiye’de konut ihtiyacının da zorunlu olarak artacağını gösteriyordu. Toplu konut alanına ilk adım atan marka, doğru ve yenilikçi projeler üretebildiği takdirde sektörün referans noktası olacaktı. MESA, dönemin gereksinimlerini görebilen ve beklentilerin ötesinde yenilikler üretebilen vizyonuyla henüz ilk yıllarında sektöre yön vermeye başladı. Ortak hedefleri ve farklı yetenekleri olan insanların birlikteliği; ticari kazanımdan çok, başarı ve fayda odaklı bir karar mekanizmasının işlerliği, MESA’yı Türkiye’nin en güvenilir ve seçkin konut markası yaptı. Konutları çevresiyle birlikte kurgulayarak, bahçesi, oyun alanları, otoparkıyla nitelikli yaşam alanları üreten MESA, 1985 yılında Türkiye’nin ilk uydu kenti olan Koru Sitesi’ni yaşama kattı. Günümüzün markalı konut anlayışının da miladı böylelikle yazılmış oldu. İnşaat ve yapı sektörünü teknolojiyle buluşturarak tünel kalıp sistemini Türkiye’ye kazandıran MESA, ilerleyen yıllarda pek çok ilki yaşama kazandırdı ve faaliyet gösterdiği her alanda, gerçekleştirdiği tüm projelere ‘iyilik ve yenilik’ kattı.

Mimarlık Geleneği

MESA’nın mimar ve inşaat mühendislerinden oluşan yönetim kadrosu, MESA geleneğini uygar ülkelerin yaşam kültüründen ilham alarak şekillendirdi. Yenilik ve toplumsal fayda içermeyen hiçbir proje, MESA’nın süzgecinden geçemedi. Kentlerin büyüme yönünü belirleyen MESA projeleri, daha çok insan için ulaşılabilir, çağdaş yaşam alanları üretmeyi hedefledi. Yatay ve dikey projelerinin tümünde, çevreyi ve yeşil alanları projenin orjinine yerleştirdi. Sadece insana değil, doğaya da yuva kurmayı görev bilerek, çevre duyarlılığını mimari öncelikleri arasında ele aldı.

Özgün mimarisinin özünü oluşturan insan ve çevre bütünlüğü, MESA’yı ilk günden bu yana izlenen, takip edilen ve öykünülen bir marka haline getirdi. Ne mutlu ki MESA mimarisi, sektöre referans olma gücüyle şehrini daha çok seven projelerin çoğalmasına ilham verdi.

Marka Mirası

1969 yılında Mesken Sanayi adından hareketle alınan MESA markası, zamanın ve kişilerin ötesinde, markanın var oluşunu hizmet alanıyla özdeşleştirmiştir. Kurum kültürünün marka çizgileriyle bütünlüğünü daima önemseyen MESA, kendini dünya markalarının dönüşüm hızında güncellemeyi başararak evrenselliğini kanıtlamıştır. Ankara’da başlayan MESA yolculuğu, önce şehrin sınırlarını aşmış, ardından ülke sınırlarının ötesinde MESA markasını, başarı ve güven algısıyla dünyaya taşıyabilmiştir. İnşaat sektörünün yanında kendi yapı bileşenlerini ürettiği MESA İmalat ile iştirak alanını genişleten MESA, zaman içinde turizm, sağlık, alt yapı gibi yaşamın pek çok farklı alanında hizmet vermiş, markasına duyulan güveni ve paydaşlarına yaşattığı memnuniyeti pekiştirmiştir. Dokunduğu her alanda “O yaparsa en iyisini yapar” dedirtebilen MESA, Türkiye’ye daha uzun yıllar değer katacak bir marka mirasının sahibi olmuş, birlikte yürüdüğü ve ardından doğacak markalar için model olmayı başarmıştır.

نشرة الكترونية

اسمك
اللقب الخاص بك
بريد إلكتروني

MESA و الحياة

Mesa والعدد 92 من مجلة يسام موجود على الانترنت.
لا تنسى الاشتراك مجانا.

استمارة الاشتراك

تم تثبيت ملفات تعريف الإرتباط (كوكنيز) المطلوية تقنياً على هذه الصفحة للحصول على وظائف موقع الويب الخاص بنا. ولا يمكن استخدام الكوكينز وآليات التتبع التي تسمح لنا بتوفير خصائص وسائل التواصل الإجتماعي وتحليل حركة مرور الإنترنت، وتقديم العروض الخاصة بالشخص (الإعلانات التجارية و آلية المتابعة) و تجارب المستخدم بأفضل ما يمكن على الرغم من عدم ضرورة وجودها من الناحية التقنية، إلا بعد مصادقتك على ذلك. يمكنك استخدام زر " قبول" بغرض ارسال موافقتك إلينا أو سحب الموافقة بطريقة مؤثرة نحو المستقبل. يرجى الإطلاع على سياسة الكوكينز للتزود من المزيد من المعلومات . *أما إذا أردت تعطيل جميع ملفات تعريف الإرتباط، يرجى الإنتقال إلى اعدادات المتصفح وتعطيل استخدام الكوكينز.

اقبل